E menüpontban bemutatjuk a projektet, s tájékozódhat a beruházással kapcsolatos fontos információkról.
Kedvezményezett neve:
Országos Vízügyi Főigazgatóság
Konzorciumi partner:
Nyugat-dunántúli Vízügyi Igazgatóság
Projekt címe:
Marótvölgyi öblözet rendezése
A projekt kezdete:
2016.08.05.
Szerződött támogatás összege:
2 120 801 175 Ft
Támogatás mértéke (%-ban): 100%
Projekt azonosító száma:
KEHOP-1.3.0-15-2015-00003
A Marótvölgyi déli részöblözetben rendszeresen visszatérő probléma a belvíz, azonban védekezési tapasztalatok nincsenek, mert idáig nem volt kiépített rendszer és megfelelő erőforrás sem állt rendelkezésre a károk mérséklésére.
Egyértelműen ez a terület jelenti a Kis- Balaton Belvízvédelmi Rendszer gyenge pontját. A Kis- Balaton létesítése kapcsán kialakult lefolyástalan területek közül ez az utolsó, melynek problémája megoldatlan. A belvízelvezető hálózat rekonstrukciója a természetvédelmi értékek megőrzése érdekében is szükségszerű. Gazdasági okok is indokolják, hiszen jelen körülmények fennállása esetén a belvíz elleni védekezés költségei jelentősek maradnának, illetve tovább nőnének. A Kis-Balaton Vízvédelmi Rendszer befejezésének végső állomását jelenti a projekt.
A projekt legfőbb célja a csatorna menti területek bel- és árvízvédelmi helyzetének javítása, a Kis-Balaton Vízvédelmi Rendszer teljessé tétele. A belvízrendszer fogja a tározó visszaduzzasztása miatt megemelkedett befogadó vízszint kedvezőtlen hatását csökkenteni, illetve elhárítani a Marótvölgyi- belvízcsatorna mintegy 2 km2 nagyságú belvízzel közvetlenül veszélyeztetett völgyében a felszíni elöntést. Feladata lesz a belvizes területen a csapadékvíz és a szivárgó víz elvezetése, valamint a külvizek felfogása és gravitációs bevezetése a Marótvölgyi-csatornába.
Ezeken túl a Marótvölgyi-csatorna áthelyezett szakaszán biztosítja a mértékadó árvízi vízhozamok kiöntés nélküli levezetését is. Az árvízi hozamok biztonságos levezetése nem valósulhat meg az Északi részöblözetbe eső Marótvölgyi-csatorna- szakasz medréből a feliszapolódás eltávolítása nélkül.
A projekt hosszú távú célja a belvízi elöntések nagyságának és idejének csökkentése, a károkozások mérséklése, a védekezési költségek csökkentése, a főművek védőképességének hosszú távú megőrzése. Közvetlen cél a belvízelvezető hálózat legkritikusabb pontjainak rekonstrukciója.
A Marótvölgy déli részöblözet rendezetlen helyzete eddig kiszolgáltatottá tette a térséget ökológiai és gazdasági szempontból is. Utóbbi súlyos csapást jelentett a térségben gazdálkodóknak.
Az ár- és a belvíz veszélyezteti a Marótvölgyi belvízöblözetben a Budapest- Nagykanizsa vasútvonalat, az M7-es autópálya töltését és a 7. számú főutat. Mivel a medrek vízszállító képessége, kiépítettsége a Marótvölgyi belvízöblözetben nem megfelelő, ezért a szivattyúzások általában nagyon hosszú ideig tartanak, és az esetleges kártalanításokkal együtt jelentős költségeket emésztenek fel.
A belvízöblözetben hosszú ideig pangó víz minősége jelentősen romlik, melynek következtében veszélyeztetheti a környék lakosságát és az élővilágot, valamint csökkentheti a Kis-Balaton vízminőség javító hatásfokát, extrém esetben akár halpusztuláshoz, botulizmushoz (ételmérgezéshez) is vezethetnek.
A projekt megvalósítása lehetővé teszi a vízkormányzást, mellyel az ökológiai igények kielégíthetőek kisvizes időszakban is, továbbá megszünteti a belvízelöntéseket és kiszámíthatóvá teszi a gazdálkodást.
Az északi részöblözet területén a tározó és a 7. számú főközlekedési út között a Marótvölgyi-csatorna medre eddig változatlanul maradt, balparti depóniája megerősítésre került és megépült a töltéssel párhuzamosan a balparti szivárgóárok, valamint a szivárgóárok torkolatában a Főnyedi szivattyútelep.
A meder a 90-es évek óta erősen feliszapolódott és növényzettel benőtt. A mederkotrás emiatt elengedhetetlen. A Balaton- Felvidéki Nemzeti Park Igazgatósággal megállapodás született a mederben található egyedülálló természeti értéket képviselő lápipóc állomány megőrzése érdekében.
A Főnyedi szivattyútelep felújításra szorul, részben az építés óta eltelt közel két évtized miatt, részben pedig azért, mert az üzemelése során állandóan plusz vízterhelést kapott a déli területről.
Tervezett munkák:
A projekt megvalósulásának számszerűsíthető céljai:
Országos Vízügyi Főigazgatóság
1012 Budapest, Márvány utca 1/D.
Telefon: 1/ 225-44-00
Nyugat-dunántúli Vízügyi Igazgatóság
9700 Szombathely, Vörösmarty u. 2.
Telefon: 94/521-280
VIZITERV CONSULT Kft.
1149 Budapest, Angol utca 32.
Telefon: 1/384-42-24
Szabadics Közmű- és Mélyépítő Zrt.
8749 Zalakaros, Jegenye sor 3.
Telefon: 93/541-920
SOLVEX Környezet- és Vízgazdálkodási Tervező és Kivitelező Kft.
9700 Szombathely, Tolnay S. u. 1.
Telefon: 94/508-650
VIKÖTI Mérnök Iroda Kft
1519 Budapest, Pf. 241.
Telefon: 1/610-40-12